ניתוחים 24.07.2018

האם טיפול המודינמי וטיפול נוזלים מכוון מטרה משפרים תוצאים סביב ניתוח?

בסקירה סיסטמתית ומטא אנליזה חדשה נבדק האם טיפול סביב ניתוחי מוכוון מטרה מפחית תמותה ותחלואה בקרב מטופלים כירורגיים מבוגרים

הרדמה (צילום: אילוסטרציה)
הרדמה (צילום: אילוסטרציה)

יש חוסר ודאות רבה סביב השאלה האם טיפול סביב ניתוחי מוכוון מטרה מספק יתרון טיפולי. מחקר חדש בוצע במטרה לגלות האם טיפול סביב ניתוחי מוכוון מטרה מפחית תמותה ותחלואה בקרב מטופלים כירורגיים מבוגרים.

המחקר הנוכחי הינו סקירה סיסטמתית ומטא-אנליזה אפקט אקראי של מחקרים קליניים אקראיים מבוקרים.

בוצע חיפוש במאגרי המידע המקובלים אחרי מאמרים שפורסמו עד דצמבר 2016. נכללו מחקרים קליניים אקראיים מבוקרים שכללו מטופלים כירורגיים מבוגרים שחולקו לקבלת טיפול מוכוון מטרה או טיפול סטנדרטי. מטופלי טראומה או יולדות הוצאו מהמחקר.

טיפול מוכוון מטרה הוגדר כנוזלים ו/או טיפול בואזופרסורים עם טיטרציה למטרות המודינמיות (למשל תפוקת הלב [Cardiac output]). תוצאים כללו תמותה, תחלואה ומשך האשפוז. סיכון להטיות הוערך על ידי Cochrane methodology.

95 מחקרים אקראיים (11,659 מטופלים) נכללו. רק ארבעה מחקרים היו בסיכון נמוך להטיה. טיפול מוכוון מטרה מודרני הפחית תמותה בהשוואה לטיפול סטנדרטי (Odds ratio [OR] 0.66 ; 95%CI 0.50-0.87 ; Number needed to treat (NNT) 59 ; N=52 ; I 2=0.0%). באנליזה של תת קבוצות, לא נמצא יתרון מבחינת תמותה לטיפול מוכוון מטרה בנוזלים בלבד, ובקרב מטופלים בניתוחי לב או ניתוחים לא אלקטיביים.

טיפול מוכוון מטרה עכשווי הפחית גם היארעות של דלקת ריאות (OR 0.69 ; 95%CO 0.51-0.92 ; NNT = 38), פגיעה כלייתית חריפה (OR 0.73 ; 95%CI 0.58-0.92 ; NNT =29), זיהום בפצע (OR 0.48 ; 95%CI 0.37-0.63 ; NNT 19) ומשך האשפוז (ימים) (-0.90 ; 95%CI -1.32 – -0.48 ; I 2 = 81. 2%). לא נמצא הבדל חשוב בתוצאים במחקרים שכללו קטטריזציה של העורק הריאתי, לאחר התחשבות בהתקדמויות בטיפול הסטנדרטי.

לסיכום, טיפול מוכוון מטרה מודרני סביב ניתוח הפחית תחלואה ותמותה. חשוב לציין כי איכות הראיות הייתה נמוכה עד נמוכה מאוד (למשל בניקוד היצמדות להנחיות, הערכה והתפתחויות), והיתה הטרוגניות קלינית רבה בקרב הפרוטוקולים והמכשירים בהם נעשה שימוש לצורך הטיפול מוכוון המטרה. יש צורך במחקרים נוספים מתוכננים היטב ובעלי עוצמה מספקת על מנת לבחון טיפול מוכוון מטרה סביב ניתוח.

מקור:

Chong MA, Wang Y, Berbenetz NM, McConachie I. Does goal-directed haemodynamic and fluid therapy improve peri-operative outcomes?: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Anaesthesiology (EJA). 2018 Jul 1;35(7):469-83.

ערכה: ד"ר נועה יקירביץ אמיר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניתוח,  נוזלים,  טיפול מוכוון מטרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו