אינטובציה 12.06.2018

השוואת שיטות אינטובציה שונות בקרב מטופלים עם דרכי אוויר קשות

מחקר חדש בוצע במטרה להשוות שיעור הצלחת אינטובציה בניסיון ראשון בעזרת bougie בהשוואה לטובוס ופרוב

אינטובציה. צילום: אילוסטרציה

"bougie" – צינורית עזר לקנה הנשימה – משמשת לרוב כאמצעי עזר באינטובציה כאשר הראות בלרינגוסקופ איננה טובה או לאחר נסיונות אינטובציה כושלים. ההשפעה של שימוש רוטיני ב-bougie על שיעור ההצלחה של אינטובציות בניסיון ראשון איננה ידועה.

מחקר חדש בוצע במטרה להשוות שיעור הצלחת אינטובציה בניסיון ראשון בעזרת bougie בהשוואה לטובוס + פרוב.

מחקר השימוש ב-bougie בניהול חירום של דרכי אוויר (BEAM, The Bougie Use in Emergency Airway Management trial) היה מחקר קליני אקראי שבוצע מספטמבר 2016 ועד אוגוסט 2017 בחדר המיון במרכז רפואי עירוני אקדמאי במיניאפוליס, מינסוטה, ארה"ב, שבו רופאי חירום מבצעים את כל האינטובציות האנדו-טרכיאליות. נכללו מטופלים בגיל 18 ומעלה שאושפזו לחדר המיון ועברו אינטובציית חירום עם להב מקינטוש בשל דום נשימה, קושי נשימה או הגנת דרכי אוויר.

המטופלים חולקו אקראית לקבלת ניסיון אינטובציה ראשוני - 381 בעזרת bougie ו-376 מטופלים בטובוס + פרוב.

התוצא הראשוני שנמדד היה הצלחה בניסיון אינטובציה ראשון בקרב מטופלים עם לפחות מאפיין אחד של דרכי אוויר קשות (נוזלי גוף חוסמים את הריאות, חסימת דרכי אוויר או בצקת, השמנת יתר, צוואר קצר, מנדיבולה קטנה, לשון גדולה, טראומה לפנים או צורך באי-מוביליזציה של עמוד השדרה הצווארי).

תוצאים משניים היו הצלחה בניסיון ראשון בקרב כל המטופלים, הצלחה בניסיון ראשון ללא היפוקסמיה, משך הניסיון הראשון, אינטובציה לוושט והיפוקסמיה.

בקרב 757 מטופלים שעברו חלוקה (גיל ממוצע 46 ; 230 נשים  [30%]), 858 מטופלים (100%) השלימו את המחקר.

בקרב 380 מטופלים עם לפחות מאפיין אחד של דרכי אוויר קשות, הצלחה באינטובציה בניסיון ראשון הייתה גבוהה יותר (96%) בקרב קבוצת ה-bougie בהשוואה לקבוצת הטובוס + פרוב (82%) (הבדל אבסולוטי בין הקבוצות 14% ] 95%CI 8% -20%]).

בקרב כל המטופלים, הצלחה באינטובציה בניסיון ראשון בקבוצת ה-bougie היתה גבוהה יותר (98%) בהשוואה לקבוצת הטובוס + פרוב (87%) (הבדל אבסולוטי 11% [95%CI 7%-14%]). המשך החציוני של ניסיון האינטובציה הראשון (38 שניות בהשוואה ל-36 שניות) והיארעות של היפוקסמיה (13% בהשוואה ל-14%) לא השתנו משמעותית בין הקבוצות.

לסיכום, בחדר המיון, שימוש ב-bougie בהשוואה לאינטובציה באמצעות טובוס + פרוב הסתיים בשיעור הצלחה באינטובציה בניסיון ראשון גבוה יותר בקרב מטופלים שעברו אינטובציית חירום. עם זאת, יש להתייחס לממצאים אלו באופן ראשוני בלבד עד שהכללתם תוערך במוסדות ומיקומים נוספים.

מקור:

Driver BE, Prekker ME, Klein LR, et al. Effect of Use of a Bougie vs Endotracheal Tube and Stylet on First-Attempt Intubation Success Among Patients With Difficult Airways Undergoing Emergency IntubationA Randomized Clinical Trial. JAMA. 2018;319(21):2179–2189. doi:10.1001/jama.2018.6496

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2681717

ערכה: ד"ר נועה יקירביץ אמיר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אינטובציה,  bougie,  טובוס,  דרכי אוויר קשות
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו