ניתוח בטן 23.05.2018

טיפול מגביל לעומת טיפול מתירני בנוזלים במהלך ולאחר ניתוח בטן גדול

קווי הנחיה לקידום החלמה מהירה של מטופלים העוברים ניתוח גדול ממליצים על אסטרטגיות טיפול בנוזלים מגבילות בניתוח בטן. עם זאת, הראיות התומכות בכך הן מעטות

קווי הנחיה לקידום החלמה מהירה של מטופלים העוברים ניתוח גדול ממליצים על אסטרטגיות טיפול בנוזלים מגבילות בניתוח בטן. עם זאת, הראיות התומכות בכך הינן מעטות, וישנה דאגה בנוגע לפרפוזיה ירודה לאיברים.

במחקר חדש בינלאומי חולקו אקראית 3,000 מטופלים הנמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכים בעת ניתוח בטן גדול לקבלת משטר טיפול בנוזלים מגביל או מתירני במשך ועד 24 שעות לאחר הניתוח.

התוצא הראשוני היה הישרדות ללא נכות כעבור שנה. תוצאים משניים עיקריים היו פגיעה כלייתית מאג'ורית כעבור 30 יום, טיפול כלייתי תחליפי כעבור 90 יום ותוצא מורכב הכולל סיבוכים ספטים, זיהום באתר הניתוח או תמותה.

במהלך ועד 24 שעות לאחר הניתוח, 1,490 מטופלים בקבוצת הטיפול המגביל בנוזלים קיבלו 3.7  ליטר נוזלים במתן תוך ורידי (טווח בין רבעונים 2.9-4.9), בהשוואה ל6.1 ליטר (5.0-7.4) בקרב 1,493 המטופלים בקבוצת הטיפול המתירני בנוזלים (p<0.001).

שיעור ההישרדות ללא נכות כעבור שנה היה 81.9% בקבוצת הטיפול המגביל 82.3% בקבוצת הטיפול המתירני (Hazard ratio לתמותה או נכות 1.05 ; 95%CI 0.88-1.24 ; p=0.61). שיעור הפגיעה הכלייתית החריפה היה 8.6% בקבוצת הטיפול המגביל ו5.0% בקבוצת הטיפול המתירני (p<0.001). שיעור סיבוכים ספטיים או תמותה היה 21.8% בקבוצת הטיפול המגביל ו19.8% בקבוצת הטיפול המתירני (p=0.19).

שיעורי זיהום באתר הניתוח (16.5% בהשוואה ל13.6% ; p=0.02) וטיפול כלייתי תחליפי (0.9% בהשוואה ל0.3% ; p=0.048) היו גבוהים יותר בקבוצת הטיפול המגביל, אבל ההבדל בין הקבוצות לא היה משמעותי לאחר התאמה לבדיקות מרובות.

לסיכום, בקרב מטופלים הנמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכים במהלך ניתוח בטן גדול, טיפול מגביל בנוזלים לא היה קשור עם שיעור גבוה יותר של הישרדות ללא נכות בהשוואה לטיפול מתירני בנוזלים, והיה קשור עם שיעור גבוה יותר של פגיעה כלייתית חריפה.

מקור:

Paul S. Myles, M.P.H., D.Sc., Rinaldo Bellomo, M.D., Tomas Corcoran, M.D., Andrew Forbes, Ph.D., Philip Peyton, M.D., Ph.D., David Story, M.D., Chris Christophi, M.B., B.S., Kate Leslie, M.D., Shay McGuinness, M.B., Ch.B., Rachael Parke, M.P.H., Jonathan Serpell, M.D., Matthew T.V. Chan, M.B., B.S., et al.  Restrictive versus Liberal Fluid Therapy for Major Abdominal Surgery. New England Journal of Medicine. [E. pub May 2018]

ערכה: ד"ר נועה יקירביץ אמיר

נושאים קשורים:  מחקים,  נוזלים,  ניתוח בטן,  פגיעה כלייתית חריפה,  טיפול כלייתי תחליפי
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו