חדשות 19.03.2018

פדה-פוריה: דפיברילטור חולץ מהלב באמצעות לייזר

המטופל הגיע למחלקה הקרדיולוגית עם זיהום קשה סביב שתי האלקטרודות של מכשיר הדפיברילטור שהותקן לו לפני שנים, וזה חולץ מתוך ליבו בפעולה מורכבת

במערך הקרדיווסקולרי של המרכז הרפואי פדה-פוריה, ביצעו לראשונה בשבוע שעבר (חמישי) פעולה מורכבת של חילוץ מערכת ישנה של מכשיר דפיברילטור עם שתי האלקטרודות, מתוך ליבו של מטופל.

אליעזר מצליח (67), תושב צפת, הגיע למחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי במצב של זיהום קשה סביב האלקטרודות של מכשיר הדפיברילטור שהותקן לו לפני שנים. "מדובר בסיכון גדול, זיהום כזה בהחלט יוצר מצב מסכן חיים. הדרך היחידה לטפל במצב קשה כזה, היא להוציא את כל המערכת מתוך הלב", מדגיש ד"ר איברהים מרעי, מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה.

חילוץ המכשיר והאלקטרודות בוצע תוך שימוש במערכת לייזר חדשה ומתקדמת אשר נרכשה לאחרונה ע"י המרכז הרפואי. ד״ר מרעי ציין כי ״הפעולה היתה מורכבת בשל סוג האלקטרודות, אחת מהן בעלת שני סלילים, מה שהעלה את רמת המורכבות של הפעולה ואת רמת הסיכון שלה. למרות זאת, הצלחנו לבצע את החילוץ  בעזרת מערכת הלייזר החדשה, ללא כל סיבוכים וללא צורך בפתיחת בית החזה. הוצאת המערכת שהזדהמה מעלה את הסיכוי שהטיפול האנטיביוטי יהיה אפקטיבי והמטופל יוכל להתגבר על הזיהום הקשה״ץ

ד"ר גיא רוזן, אחראי שירות פרפור פרוזדורים, אשר צבר ניסיון רב עם מערכת הלייזר במהלך השתלמותו בארה״ב בשנים האחרונות, הוסיף: "הפעולה המורכבת בוצעה בחדר הניתוח, תחת הרדמה מלאה ע"י צוות קרדיולוגים מומחים בסיוע צוות מרדימים וגיבוי של מנתחי הלב שלנו. הוצאת מערכות קוצב או דפיברילטורים מושתלים ישנים הינה פעולה מורכבת, בעיקר בשל התפתחות רקמת צלקת והידבקויות סביב האלקטרודות המושתלות העוברות בתוך הוריד אל הלב. מערכת הלייזר שנרכשה מאפשרת ״לקלף״ את הרקמה סביב האלקטרודה ולשחררה כך שתתאפשר הוצאתה הבטוחה החוצה. לשמחתנו, הפעולה עברה בהצלחה רבה, והמטופל הועבר להמשך התאוששות ביחידה לטיפול נמרץ לב".

נושאים קשורים:  חילוץ מכשיר דפיברילטור,  מחקרים,  התפתחות רקמת צלקת,  הידבקויות,  פדה-פוריה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות