מחקרים 17.01.2016

על הגב או על הצד? תנוחת החולה בזמן קולונוסקופיה משפיעה על מהלך הבדיקה

במחקר מבוקר השכבה של מטופלים העוברים קולונוסקופיה תחת טשטוש פרופופול על צד שמאל נקשרה לשיעור נמוך יותר של היפוקסמיה וארועי דום נשימה מהשכבה על הגב

colonoscopy (צילום: shutterstock)

טשטוש לצורך קולונוסקופיה כרוך לעתים בסיבוכים חריגים כגון ירידה בריווי החמצן בדם, צניחות לחץ דם, ארוע דום נשימה ועוד. חוקרים מאוניברסיטת מינכן ביקשו לבדוק האם לתנוחת החולה בזמן קולונוסקופיה השפעה על שיעור הסיבוכים והאם להשכבה על צד שמאל יתרונות על פני השכבה על הגב. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Endoscopy.

מחקר פרוספקטיבי, אקראי ומבוקר נערך בשני מרכזים רפואיים בגרמניה. מטופלים אשר עמדו לעבור קולונוסקופיה תחת טשטוש פרופופול (propofol) הוקצו אקראית למצב שכיבה על הגב או שכיבה על צד שמאל במהלך הפעולה. תוצאת המחקר הראשית הוגדרה כירידה ברווי החמצן בדם (סטורציה נמוכה מ 90%), תוצאות המשנה כללו ארועי דום נשימה, ירידת ל"ד, מינון הפרופופול, זמן צנרור המעי העיוור (צקום), איתור אדנומות ושביעות רצון המטופלים.

412 מטופלים נכללו במחקר והוקצו ביחס 1:1 לקבוצת קולונוסקופיה בשכיבה על הגב וקבוצה בה הפעולה בוצעה בשכיבה על צד שמאל. לא נצפו ארועים חריגים כלשהם בשתי הקבוצות.
בניתוח על בסיס הכוונה לטפל נרשם פער ניכר אך בעל מובהקות סטטיסטית גבולית (P=0.064) בשכיחות הירידה ברווי החמצן בדם בין שתי הקבוצות (6.8% בשכיבה על צד שמאל לעומת 12.1% בשכיבה על הגב). גם בניתוח פר פרוטוקול הארעות ההיפוקסמיה הייתה נמוכה יותר בקבוצת ההשכבה על צד שמאל והפעם מובהקת (1.8% לעומת 11.2% (P=0.003)).
מטופלים בקבוצת השכיבה על צד שמאל חוו פחות ארועי דום נשימה (9.4% לעומת 16.2%, (P=0.040)) אולם יותר ארועי תת לחץ דם (12.3% לעומת 2.9% (P<0.001)). הצורך לשינוי תנוחה עלה בשכיחות רבה יותר בזרוע ההשכבה על צד שמאל, חולים שנזקקו לשינוי תנוחה בכדי לסייע למעבר האנדוסקופ לא נכללו בניתוח פר פרוטוקול. לא נרשמו פערים משמעותיים בין הקבוצות בשביעות רצון המטופלים או שיתוף הפעולה שלהם, מינון הפרופופול או שיעור גילוי האדנומות.

החוקרים מסכמים כי השכבה של מטופלים העוברים קולונוסקופיה תחת טשטוש פרופופול על צד שמאל כרוכה בשיעור נמוך יותר של היפוקסמיה לעומת השכבה על הגב, במכלול השיקולים נראה כי שכיבה על צד שמאל היא התנוחה המועדפת במהלך הפעולה האנדוסקופית.

מקור:

Klare P et al. Patient position and hypoxemia during propofol sedation for colonoscopy: A randomized trial. Endoscopy 2015 Dec; 47:1159.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרופופול,  טשטוש,  הרדמה,  סיבוכי הרדמה,  קולונוסקופיה,  ריווי חמצן
תגובות